Flawonoidy są wtórnymi polifenolowymi metabolitami, które zwykle posiadają grupę ketonową i żółte pigmenty, po czym są one nazywane (flavus to po łacińsku żółty). Flawonoidy można podzielić na cztery główne grupy: flawonoidów, izoflawonoidów, neoflawonoidów i antocyjany. Niemniej jednak, dla uproszczenia, będziemy odnosić się do nich wszystkich jednocześnie.
Biosynteza flawonoidów następuje po drodze metabolicznego fenylopropanu, w którym cumaril-SCoA zmienia się w aminokwas (fenyloalanina), który miesza się ze z malonil-CoA i razem tworzą grupę substancji znanych jako chalkony. Są one podstawą każdej biosyntezy antocyjanów i flawonoidów.
Reakcja ta jest katalizowana przez enzym syntazy chalkonu, który należy do rodziny syntazy poliketydowej (PKS). Rodzina ta zawiera również oliwetol, który jest odpowiedzialny za syntezę kannabinoidów.
Flawonoidy mają szeroki zakres funkcji w roślinach, choć przede wszystkim aktywują żółte pigmenty w płatkach i liściach, aby przyciągnąć owady zapylające. Mogą również pojawić się jako niebieskawe barwniki (antocyjany). Wiele z tych flawonoidów również chroni roślinę biorąc udział w filtracji światła ultrafioletowego. Na poziomie komórkowym flawonoidy działają jako „regulatory” cyklu komórkowego. Niektóre z nich są syntetyzowane w korzeniach rośliny i mają kluczową rolę w ustaleniu symbiotycznych i chorobotwórczych grzybów.
Flawonoidy mają odpowiednie właściwości, by korzystać z ich na poziomie farmakologicznym: działają przeciwutleniająco, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, przeciwnowotworowo. Niektóre badania zdają się wskazywać, że dieta bogata w flawonoidy może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, ale nie ma żadnych znaczących statystyk dotyczące tego zagadnienia.
Możemy znaleźć różne rodzaje flawonoidów w konopiach indyjskich. Rozmieszczenie ich w roślinie zmienia się w zależności od typu flawonoidów, ale żaden z nich nie został znaleziony w systemie korzeniowym konopi. Całkowita zawartość flawonoidów w liściach i kwiatach może osiągnąć 2,5% suchej masy, przy prawie zerowym występowaniu w nasionach i korzeniach. Niektóre badania sugerują, że dystrybucja i stężenie flawonoidów w roślinie może być przydatna z chemicznego i taksonomicznego punktu widzenia. Większość tych związków jest rozpuszczalna w wodzie (kannabinoidy są częściowo rozpuszczalne w wodzie), co może wyjaśnić pewne efekty terapeutyczne naparów ziołowych. Poniżej przedstawiamy właściwości lecznicze wybranych rodzajów flawonoidów:
Cannflavins, A, B i C
Mają one działanie przeciwzapalne ze względu na fakt, że hamują drogę rozwoju infekcji. Mechanizm ten jest dzielony z innymi terpenami, które są obecne w zakładzie konopi, zapewniając lepszą synergię i działanie przeciwzapalne.
Vitexin i Isovitexin
Terapeutyczne zastosowanie w dnie moczanowej, hamowanie peroksydazy tarczycy.
Kemferol
Badacze sugerują, że ma działanie przeciwdepresyjne. Jednak nie wszyscy się z tym zgadzają i uważają, że dopiero efekt synergii pochodzących z kombinacji kemferolu i kannabinoidów daje możliwość walki z chorobą. Dieta bogata w kemferol może również zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka i na pewne choroby wieńcowe.
Apigenina
Zauważano jej pozytywne właściwości przy przeprowadzaniu operacji przeszczepu organów – dzięki niej jest mniejsza szansa na odrzucenie narządu. Zostało również udowodnione, że apigenina jest jedną z niewielu substancji zdolnych do stymulowania transportera monoamin i potrafi zmieniać poziomom neuroprzekaźników. W ostatnim czasie stało się jasne, że apigenina na działanie przeciwlękowe i uspokajające na receptory GABA.
Kwercetyna
Hamuje enzymy wirusowe i może mieć działanie przeciwwirusowe. Zatrzymuje również wytwarzanie prostaglandyn. Kwercetyna może wykazywać synergię z kannabinoidami, co też zwiększa jej możliwości przeciwzapalne. Najnowsze badania sugerują, że kwercetyna może mieć zastosowanie terapeutyczne w leczeniu fibromialgii ze względu na swoje działanie przeciwzapalne. Jak wykazano konopie również mają działanie terapeutyczne w leczeniu fibromialgii, więc tu pewnie też główną rolę odgrywa synergia. Kwercetyna także hamuje enzym oksydazy monoaminowej (MAO), który jest zaangażowany w metabolizm neurotransmiterów. Czynnik ten powinien być brany pod uwagę w odniesieniu do możliwych interakcji z poszczególnymi lekami.
Luteonin i Orientin
Zarówno luteonin i orientin okazały się mieć szerokie zastosowanie farmakologiczne. Działają jak przeciwutleniacze, środki przeciwzapalne, antybiotyki i leki przeciwnowotworowe. Mogą one również osiągać efekt synergii z kannabinoidami.
W powyższym artykule udowodniliśmy, że istnieją inne rodzaje substancji czynnych w konopiach, oraz że lecznicze właściwości tej rośliny wynikają z ewentualnej synergii występującej między kannabinoidami, terpenami i flawonoidami. Te trzy rodzaje związków niewątpliwie wpływają na siebie nawzajem i uzupełniają własne mechanizmy działania.