Najlepszy sposób ekstrakcji oleju z konopi

czysty-olej-konopny

Jaki jest najlepszy i najzdrowszy sposób wytwarzania oleju konopnego?

Dr Arno Hazekamp

Czym jest olej konopny?

Skoncentrowane ekstrakty z konopi, znane również jako olejki konopne, są coraz częściej wymieniane przez pacjentów jako ich własny sposób na leczenie raka. Ogólnie rzecz ujmując, metody przygotowania oleju konopnego są stosunkowo proste i nie wymagają wykorzystania specjalnych przyrządów. Celem ekstrakcji, po której często następuje etap odparowania rozpuszczalnika jest otrzymanie kannabinoidów i innych korzystnych składników, takich jak terpeny dostępne w wysoce stężonej postaci. Olejek konopny jest zazwyczaj przyjmowany doustnie poprzez dawkowanie niewielkiej ilości kropli kilka razy dziennie. Pod linkiem dostępnym tutaj znaleźć można odpowiedź na pytanie, czy marihuana może leczyć raka.

Jak przygotowuje się olej konopny?

Olej konopny otrzymuje się za pośrednictwem różnych metod. Najbardziej popularna metoda opisana przez byłego pacjenta, który chorował na raka skóry, Ricka Simpsona z Kanady, sugeruje stosowanie benzyny lub eteru naftowego jako rozpuszczalnika do ekstrakcji. Po sukcesie oleju Simpsona na rynku pojawiło się sporo powiązanych przepisów wprowadzających niewielkie, ale dość znaczące zmiany do oryginalnej receptury. Produkty te skupiają się na wykorzystaniu bezpieczniejszych rozpuszczalników, takich jak etanol lub zapobieganiu wystawieniu na działanie rozpuszczalników organicznych poprzez wykorzystanie oleju z oliwy.

Czym jest benzyna lub eter naftowy?

Eter naftowy i benzyna to bardzo podobne produkty, mimo że na świecie stosowane mogą być różne nazwy; w niektórych krajach benzyna jest odpowiednikiem oleju napędowego lub benzyny naftowej. Oba rozpuszczalniki to mieszanina węglowodorów naftowych (PHCs) często dostępnych w szerokiej gamie różnych cech. Wszystkie rozpuszczalniki powinny być uważane za substancje szkodliwe i łatwopalne, a niektóre z nich, takie jak heksan i benzen, można zaliczyć do substancji neurotoksycznych. Zarówno benzyna jak i eter naftowy uważane są za potencjalne zagrożenie nowotworowe. Ponadto, produkty sprzedawane jako benzyna mogą zawierać dodatkowe zanieczyszczenia, które same w sobie mogą mieć szkodliwe właściwości.

Czy pozostałe rozpuszczalniki  stwarzają zagrożenie dla zdrowia?

Choć olej konopny zwykle stęża się poprzez odparowanie rozpuszczalników, które zostały zastosowane do ekstrakcji, metoda ta nie eliminuje całkowicie pozostałych rozpuszczalników. Z uwagi na lepkość próbki, im bardziej stężony jest ekstrakt, tym trudniejsze do usunięcia są pozostałości rozpuszczalnika. W takim przypadku, zastosowanie większej ilości ciepła zwiększy odparowanie rozpuszczalnika; niestety równocześnie korzystne składniki (takie jak kannabinoidy i terpeny) mogą również zostać utracone. Właśnie dlatego zawsze zaleca się korzystanie z nietoksycznych rozpuszczalników, aby potencjalne pozostałości z rozpuszczalników nie były szkodliwe dla zdrowia.

Jaki jest najlepszy i najzdrowszy sposób wytwarzania oleju konopnego?

Ostatnimi czasy przeprowadzono badanie analityczne w celu porównania wielu powszechnie stosowanych sposobów wytwarzania z użyciem kannabinoidów, terpenów oraz składników pozostałego rozpuszczalnika. Przetestowane rozpuszczalniki to: etanol, nafta, eter naftowy i oliwa z oliwek. Na podstawie powyższego badania wprowadzono następujące zalecenia:

▪ Etanol i olej z oliwek okazały się najskuteczniejsze, bardzo efektywnie ekstrahując pełną gamę terpenów i kannabinoidów obecnych w materiale roślinnym. Dodatkowo, rozpuszczalniki te są bezpieczne w spożyciu.

▪ Niestety, czysty etanol ekstrahuje również duże ilości chlorofilu z materiału konopnego, które w końcowym ekstrakcie objawiają się wyraźnym, zielonym kolorem i często nieprzyjemnym smakiem. Usunięcie chlorofilu poprzez filtrowanie ekstraktu etanolowego aktywowanym węglem okazało się skuteczne, niestety proces ten usuwa również dużą część kannabinoidów i terpenów, dlatego nie jest zalecany. Ponadto, w wielu krajach etanol klasy spożywczej jest dość kosztowny w wyniku podatku od produktów alkoholowych.

▪ Spośród badanych rozpuszczalników, oliwa z oliwek jest najbardziej optymalnym wyborem celem przygotowywania oleju konopnego do samodzielnego leczenia. Oliwa z oliwek jest tania, niepalna i nietoksyczna, i należy ją ogrzać tylko do 100°C (poprzez umieszczenie słoika zawierającego produkt we wrzącej wodzie na 1-2 godziny), aby nie przegrzać oleju.

Po ochłodzeniu i przesączeniu, olej jest gotowy do konsumpcji. Niestety, wyciąg z oliwy z oliwek nie może być skoncentrowany przez odparowanie, co oznacza, że ​​pacjenci będą musieli spożyć większą jego ilość w celu uzyskania tych samych rezultatów terapeutycznych.

▪ Podgrzanie konopi, by „aktywować” (dekarboksylacja) kannabinoidy może skutkować utratą terpenów w wyniku parowania. Jeśli w finalnej postaci oleju konopnego wymagana jest cała gama terpenów, suszone pąki i liście należy zastosować bezpośrednio do ekstrakcji, bez podgrzewania.

O autorze

Dr Arno Hazekamp jest naukowcem zajmującym się analizą fitochemiczną w Katedrze Metabolomiki Roślin na Leiden University w Holandii. Koordynuje on również program badań i rozwoju w firmie Bedrocan BV.

źródło: https://cannabis-med.org/index.php?tpl=faq&red=faqlist&id=275&lng=en

Napisz pierwszy komentarz na temat "Najlepszy sposób ekstrakcji oleju z konopi"

Napisz komentarz

Twoj adres email nie bedzie publikowany.

*