Kannabinoidy

medyczna marihuana

Kannabinoidy to nazwa każdej substancji chemicznej, bez względu na swoje pochodzenie lub strukturę, która łączy receptory kannabinoidowe ciała i mózgu, a które mają podobne skutki do tych produkowanych przez konopie (Cannabis sativa L.). Wiemy, że jest to duża i zróżnicowana grupa substancji, które mogą być sklasyfikowane na kilka sposobów, jednak ten, który pozwala zrozumieć ich ogromną różnorodność jest następujący:

Fitokannabinoidy

To nazwa rodzaju związków, które charakteryzują się posiadaniem 21 atomów węgla. W naturze występują one tylko w konopiach. Około 70 fitokannabinoidów zostało już odkrytych, w tym kwaśne i neutralne. Roślina konopi jest w stanie syntetyzować fitokannabinoidy bezpośrednio w niepsychoaktywne formy. Dlatego główne fitokannabinoidy występujące w surowych roślinach to Δ9-THCA, CBDA, CBGA i CBCA. Jednak grupa karboksylowa jest bardzo niestabilna i łatwo traci COOH pod wpływem ciepła lub światła, co powoduje przekształcenie z postaci kwasowej w neutralną. Kwaśne fitokannabinoidy tracą najwięcej w procesie suszenia i utwardzania pąków. Dlatego znaczne wysuszenie materiału roślinnego sprawia, że bardzo obniża się kwaśne stężenie, a rośnie neutralne.

Metody zwykle używane w dekarboksylacji małych ilości materiału roślinnego konopi (do 20 g) polegają na umieszczeniu ich w piecu w temperaturze 120°C na co najmniej 20 minut. Gotowanie marihuany na maśle lub oleju będzie również inicjować ten proces. Interesujące jest to, że większość badanych fitokannabinoidów, w tym Δ9-THC, w swojej neutralnej formie są głównie odpowiedzialne za efekty psychoaktywne wywołane przyjmowaniem konopi, a takich właściwości nie wykazują kwaśne formy (Δ9-THCA).

Endokannabinoidy

Endokannabinoidy produkowane są przez prawie wszystkie istoty. Są to naturalne związki wytwarzane przez organizmy ludzi i zwierząt, które łączą receptory kannabinoidowe. Endokannabinoidy i receptory kannabinoidowe należą do układu endokannabinoidowego, który bierze udział w różnorodnych procesach fizjologicznych, takich jak sterowanie uwalnianiem neuroprzekaźników, odczuwanie bólu, działanie układu sercowo-naczyniowego i przewodu pokarmowego. Dwa główne endokannabinoidy okryto w anandamidzie. Endokannabinoidy są to cząsteczki, które działają jako klucz do naturalnych receptorów kannabinoidowych (głównie CB1 i CB2) – powodują ich aktywację i późniejsze reakcje. CB1 znajduje się w większości w centralnym układzie nerwowym. CB2 znajduje się przede wszystkim w układzie odpornościowym i jest odpowiedzialny za wspomaganie procesów immunologicznych. Receptory CB2 zostały ostatnio odkryte w ośrodkowym układzie nerwowym, w komórkach mikrogleju, więc również wyjadają się wpływać na pracę neuronów. Jednak to zagadanie nie zostało jeszcze odpowiednio zbadane, więc budzi wiele kontrowersji.

Syntetyczne kannabinoidy

Główną różnicą pomiędzy fito/endokannabinoidami a syntetycznymi kannabinoidami jest taka, że te ostatnie są w pełni syntetyczne i tworzone od podstaw w laboratorium. Przykładem tego jest dronabinol (syntetyczny Δ9-THC), który jest czynnym związkiem w MARINOLU®, leku, który jest dostępny już od 1985 roku i przyjmuje się go aby uniknąć nudności, wymiotów, utraty apetytu i wagi ciała. Innym przykładem może być nabilon, czyli substancja czynna CESAMET®, leku stosowanego przeciwko nudnościom i wymiotom, które towarzyszą chemioterapii. Oba produkty lecznicze zostały zatwierdzone do tych celów w USA, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Kanady i Hiszpanii. Nie ma zbyt wielu informacji na temat skutków, jakie wywołują syntetyczne kannabinoidy u ludzi, chociaż niektóre z nich zostały już zbadane i można stwierdzić, że wywołują one więcej stresu i paniki niż fitokannabinoidy. Syntetyczne kannabinoidy zostały zaprojektowane jako narzędzia badawcze dla kannabinoidów, więc teoretycznie powinny one nigdy nie wyjść z laboratorium, gdzie zostały zaprojektowane i syntetyzowane.

articles-cannabinoids_text_1

Która część rośliny produkuje fitokannabinoidy?

Większość naukowców przyjmuje, że fitokannabinoidy są całkowicie syntetyzowane i przechowywane w małych strukturach zwanych gruczołami włośnikowymi. Włośniki są obecne w prawie całej nadziemnej części rośliny. Struktury te wraz z kannabinoidami znajdują się również w terpenach (monoterpeny i seskwiterpeny), które różnią się w zależności od gatunku i decydują o jego aromacie. Dlatego eksperci farmakologii uważają włośniki za najważniejszą i najbardziej interesującą część w roślinie medycznej marihuany.

Naukowcy badający konopie mówią o dwóch rodzajach włośników (prostych, jednokomórkowych i tych zwanymi „naturalnymi zabójcami”), które nie są związane z syntezą terpenów. Trzy rodzaje gruczołów włoskowatych zostały znalezione w żeńskich roślinach konopi: bulwiaste, siedziste i główkowate. Wykazano, że w męskich konopiach znajduje się jeszcze czwarty gruczoł umiejscowiony w pręcikach.

Nawet jeśli włośniki można znaleźć w każdej roślinie to najwyższe stężenie fitokannabinoidów odnotowano w wypustach znajdujących się w żeńskim kwiatostanie (sięga ono aż 25%). Ten rodzaj włosków pojawia w okresie kwitnienia i tworzy najgrubszą warstwę na powierzchni kwiatu. Wysokie stężenie gruczołów włoskowatych można znaleźć również w małych liściach, mniejsze w łodydze i większych liściach, za to w korzeniu nie znajdziemy ich wcale. Nie ma różnic jakościowych w fitokannabinoidach pomiędzy różnymi częściami rośliny, tylko ilościowe. Rola fitokannabinoidów w roślinach nie jest jasna. Najbardziej prawdopodobna hipoteza jest taka, że mają one właściwości obronne na czynniki biotyczne (owady, bakterie i grzyby) i abiotyczne (suszenie i promieniowanie ultrafioletowe).

Jak fitokannabinoidy produkowane są w roślinie?

Ani droga, ani lokalizacja biosyntezy fitokannabinoidów nie są w pełni znane, jednak niektórzy naukowcy sugerują, że odbywa się to w wyspecjalizowanych komórkach tarczowych, które pojawiają się w gruczołach włoskowatych. Są one następnie gromadzone w sąsiednim wgłębieniu i wreszcie emitowane jako żywice.

articles-cannabinoids_text_2

Główne, niepsychoaktywne, fitokannabinoidy

Rośliny konopi czy też medycznej marihuany zawierają wiele fitokannabinoidów, które słabo lub nawet wcale nie wpływają psychoaktywnie na organizm, więc z terapeutycznego punktu widzenia mogą być o wiele bardziej obiecujące niż Δ9-THC.

CBD jest najważniejszym z niepsychoaktywnych fitokannabinoidów, ma liczne właściwości zdrowotne. Zostało udowodnione klinicznie, że wpływa korzystnie w przypadku zaburzeń lękowych, psychozy i depresji, jak również służy do łagodzenia bólu neuropatycznego u osób cierpiących na stwardnienie rozsiane. Wiele badań wskazuje także na przeciwnowotworowe działanie kannabidiolu.

CBDA nie łączy receptorów kannabinoidowych CB1 i CB2, mimo że jest selektywnym inhibitorem COX-2 o działaniu przeciwzapalnym. Jednakże może łączyć się z receptorami waniloidowymi, jego efekty nie są jeszcze w pełni poznane.

CBG działa przeciwnowotworowo i antybakteryjnie. Jest to ligand receptora kannabinoidowego CB2 i inhibitor ponownego wchłaniania anandamidu. Ponadto jest to ligand receptorów waniloidowych.

CBC może spowodować zmniejszenie aktywności, hipotermię i uczucie spokoju. Działa także przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i jako lekki lek przeciwbólowy. Ponadto jest silnym antagonistą receptorów waniloidowych i słabym inhibitorem ponownego wchłaniania anandamidu.

 

Napisz pierwszy komentarz na temat "Kannabinoidy"

Napisz komentarz

Twoj adres email nie bedzie publikowany.

*