Marihuana: Medyczne zastosowanie konopi

medyczna marihuanamedyczna marihuana

Stosowanie konopi zarówno dla celów medycznych i rekreacyjnych ma długą i bogatą historię. Roślina ta była wykorzystana i uprawiana od zarania dziejów. Dopiero w ciągu ostatnich lat stwierdzono, że marihuana powinna być całkowicie zakazana – głównie przez niewiedzę i kłamstwa polityków oraz przedsiębiorców. Na szczęście coraz częściej można mówić o „zmartwychwstaniu” konopi. Zwiększa się zainteresowanie tą wyjątkową rośliną w środowisku medycznym i naukowym, przeprowadza się więcej badań, które potwierdzają dobroczynny wpływ marihuany na zdrowie człowieka.

Dowody medycznego zastosowania marihuany można znaleźć już 2900 roku przed naszą erą. Wtedy to cesarz Chin – Fu, uznał jej właściwości lecznicze. Jednak nie jest to przypadek odosobniony i w większości starożytnych kultur można znaleźć wzmianki o korzystaniu z konopi. Historycy są w stanie potwierdzić występowanie marihuany w formie leku w Afryce, Europie, Azji, a nawet części kontynentu amerykańskiego.

Pierwszy zakaz marihuany miał miejsce dopiero w 1930 roku. Wszystko zaczęło się w Ameryce i szybko rozprzestrzeniło się na resztę świata, aż w końcu korzystanie z rośliny stało się niezgodne z Kartą Narodów Zjednoczonych. Marihuana jest nadal klasyfikowana w tej samej kategorii, jak szkodliwe leki w wielu krajach. Wg władz to technicznie narkotyk klasy I, co umieszcza go w jednej grupie z heroiną.

Pomimo wojny z narkotykami, stosowanie marihuany ma coraz więcej zwolenników. Rządy wieku krajów próbują kontrolować i zmniejszyć produkcję rośliny, jednak z mizernym skutkiem. Ludzie nadal widzą korzyści wynikające z używania konopi, a dodatkowo nie istnieją żadne racjonalna badania, które kazałyby traktować ją na równi z twardymi narkotykami. Coraz więcej osób kwestionuje słuszność zakazu marihuany, a naukowcy chętniej przeprowadzają bezstronne badania, które udowadniają pozytywne cechy konopi. Obecnie istnieje ponad 20 000 opublikowanych prac naukowych, w których została zbadana marihuana i kannabinoidy, a z tych artykułów prawie jedna trzecia została wydana w ciągu ostatnich 3 lat. Badania te potwierdzają, że marihuana nie jest szkodliwa, a nawet lepiej – używanie jej może przynieść pomoc wielu pacjentom.

Presja polityczna spowodowała wystąpienie efektu „kuli śnieżniej” – im więcej zakazów tym więcej wiarygodnych badań, które „jak na dłoni” pokazują pozytywne aspekty konopi. Zaczęło to powoli zmienić krajobraz polityczny i nastawienie niektórych władz do tej rośliny. W obliczu dziesięcioleci nieudanej wojny z narkotykami, rządy na całym świecie zastanawiają się teraz jak sklasyfikować marihuanę do medycznego użytku, która jest już zalegalizowana w kilkudziesięciu stanach USA i kilku krajach Europy.

Badania wykazały, że marihuana pomaga w leczeniu poniższych chorób:

 • Choroba Alzheimera
 • Nowotwory
 • Chroniczny ból
 • Cukrzyca
 • Padaczka
 • Fibromialgia (bóle mięśni)
 • Zaburzenia pracy żołądka i jelit
 • Choroby zapalne
 • HIV
 • Stwardnienie rozsiane
 • Stres pourazowy
 • Niemożność utrzymania moczu

Napisz pierwszy komentarz na temat "Marihuana: Medyczne zastosowanie konopi"

Napisz komentarz

Twoj adres email nie bedzie publikowany.

*