Zaglądamy do układu endokannabinoidowego

PDP - PixabayPDP - Pixabay

Całkiem prawdopodobne, że w ciągu swojego życia zdarzyło Ci się przeczytać o konopi wiele mylących i nieprawdziwych rzeczy. Można natknąć się na prace, które opisują interakcję między kannabinoidami a receptorami w naszym organizmie, jednak mało które z nich opisują, jak to naprawdę funkcjonuje.  Oto krótki przewodnik, które rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości.

 Znany jako endogenny system kannabinoidów, to sieć receptorów w naszym organizmie, która jest odpowiedzialna za utrzymanie ogólnego stanu zdrowia i jest prawdopodobnie jednym z najważniejszych układów fizjologicznych. System ten jest tak nazwany dzięki konopi, która doprowadziła do odkrycia, że biegnie on przez cały nasz organizm. Ma wiele zadań, ale jego głównym celem jest utrzymanie homeostazy – reguluje i utrzymuje stabilne środowisko w ludzkim ciele.

 Konopie (cannabis) i  układ endokannabinoidowy

Podobieństwo nazw jest pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy. To dlatego, że kannabinoidy zawarte w konopiach są bardzo podobne do tych, które nasz organizm naturalnie wytwarza. „Endo” jest skrótem dla endogennego, co z greckiego oznacza „przebiega od wewnątrz”, czyli substancje, które nasz organizm produkuje sam. Występowanie kannabinoidów zaobserwowano tylko u żywych organizmów i jednej rośliny – konopi, stąd nazwa.

Kannabinoidy z marihuany w szczególny sposób wpływają na te z naszego systemu. Gdy wprowadzane są kannabinoidy z zewnątrz do naszych ciał następuje interakcja z systemem endokannabinoidowym. Dzięki temu czujemy fizjologiczne i psychiczne efekty zażycia marihuany. W najprostszy sposób można to przedstawić tak: ciało tworzy endokannabinoidy by móc regulować i modulować swój własny system, a gdy dodatkowo wprowadzamy kannabinoidy z marihuany, efektywność systemu wzrasta.

CB1 i CB2

Układ endokannabinoidowy składa się z różnych receptorów. Każda interakcja z kannabinoidami działa w inny sposób i powoduje odmienne rezultaty, jednak wszystkie z nich mają jeden cel – homeostazę. Dwa główne receptory w systemie są znane jako receptory CB1 i CB2. Receptory CB1 są ulokowane głównie w mózgu i układzie nerwowym, natomiast receptory CB2 są częścią naszego układu odpornościowego. To właśnie jest przyczyną tego, że jedne kannabinoidy wpływają na różne części naszego ciała i inaczej się po nich czujemy. Fakt ten budzi największe zainteresowanie wśród środowiska naukowego i zmusza do powstawania nowych badań na ten temat.

Skutki

Wszystko to pokazuje, że konopie indyjskie mogą służyć nie tylko do uzyskania „haju”. Dzięki badaniom odkryto dość zaskakujący fakt – rośliny konopi używają kannabinoidów w własnych systemach w celu utrzymania i wspierania zdrowego wzrostu. Wydaje się, że kanabinoidy działają na nasz organizm podobnie. Teza poparta jest licznymi badaniami naukowymi i długą historią używania marihuany w historii ludzkości. Dostrzega się potencjał leczniczy konopi przy walce z wieloma chorobami, np. padaczką czy cukrzycą.

Niestety z powodu chciwych polityków i kłamstw korporacji konopie są postrzegane jako „złe”, a badania nad tą wyjątkową rośliną zostały stłumione. Na szczęście wszystko zaczęło się zmieniać w ciągu ostatnich lat i naukowcy coraz chętniej przyglądają się właściwościom kannabinoidów i ich wpływowi na ludzkie ciało. W rezultacie wiele krajów zaczęło dostrzegać, czym tak naprawdę jest marihuana. Czy wiesz, że całkiem niedawno okryto, że kannabinoidy mogą działać przeciwnowotworowo, a także pomagają odwrócić uszkodzenia mózgu spowodowane piciem alkoholu? Warto dodać, że nauka stawia dopiero pierwsze, nieśmiałe kroki w tej dziedzinie i cały czas odkrywane są nowe, pozytywne właściwości marihuany.

Napisz pierwszy komentarz na temat "Zaglądamy do układu endokannabinoidowego"

Napisz komentarz

Twoj adres email nie bedzie publikowany.

*